Настоящата публикация представя резултатите от изследване, проведено в рамките на проект „Противодействие на нови форми на трафик на ромски деца с участие на общността“ (CONFRONT), финансиран от Програма „Превенция и борба с престъпността“, Генерална дирекция „Миграция и вътрешни работи“ на Европейската комисия. Изследването бе проведено в седем държави-членки на ЕС: Австрия, България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия, Унгария. Екип на Център за изследване на демокрацията координира проекта и проведе изследването в България.
Настоящият доклад разглежда три специфични форми на трафик на хора: трафик на деца с цел просия, трафик с цел джебчийство и трафик с цел сексуална експлоатация на момчета, както и на проявлението на тези видове трафик сред ромските общности. Докладът очертава профилите на жертвите и факторите на уязвимост, които превръщат ромското малцинство в група, изложена на особен риск от експлоатация. Проучването представя емпирични данни за механизмите на въвличане и експлоатация на жертвите, с цел подобряване на усилията за идентифициране на жертвите и противодействие на трафика. Особено внимание се обръща на политиките и мерките за подпомагане на жертвите. В тази област докладът набелязва конкретни пропуски при подпомагането и тяхното отражение най-вече върху жертвите от ромски произход, като предлага възможности за подобряване подпомагането на децата жертви. Активният ангажимент на ромски организации в проучването, осъществено чрез изследователски методи с участието на общността, е с оглед на по-задълбоченото разбиране на действащите рискови фактори на общностно равнище. Същевременно, участието на ромски организации и експерти в изследването има за цел да повиши знанието за трафика в самата общност и да подготви ромски експерти за участие във формирането и реализацията на политиките и механизмите за борба с трафика.
Проучването разглежда три конкретни форми на трафик на деца: трафик с цел просия, джебчийство и сексуална експлоатация на момчета, като се дава оценка доколко тези престъпления засягат ромите като рискова група. Предвид липсата на осведоменост за трафика на хора отвъд най-изследваната форма – трафик с цел сексуална експлоатация на жени – трите форми на експлоатация са избрани с цел да се натрупат емпирични знания относно начина, по който се проявява престъплението, механизмите на въвличане и експлоатация. При все че просията и джебчийството се разпознават като стратегия за оцеляване сред семейства в крайна бедност, на европейско равнище те се отчитат и като потенциално основание за трафик едва през последните години, и съответно са криминализирани като такива. Третата форма – трафик на момчета с цел сексуална експлоатация – остава извън вниманието на органите за борба с трафика, като има остра потребност от емпирични данни, за да се подобри процесът на идентификация и подпомагане на жертвите.
На фона на ограничените данни и предвид деликатната проблематика, докладът почива на изследователски методи с участието на общността, за да вникне по-задълбочено в профилите на жертвите на трафик, рисковите групи и факторите на уязвимост, както и в механизмите на въвличане и експлоатация на ромски деца – жертви на трафик. Ромските организации и представителите на общността се ангажираха активно с подготовката и провеждането на работа на терен, като по този начин бе осигурено недискриминационно отношение, както и проява на необходимата чувствителност към засегнатите.
Данни за книгата | |
Език | Български |
Издателство | Център за изследване на демокрацията |
Година на публикуване | 2015 |
Страници | 78 |
ISBN | 9789544772338 |
Размер на файла | 1,28 МБ |